צ'קליסט לסטודנט שנוסע ללמוד תואר ראשון ושני בחו"ל

אם אתם בין האנשים שכבר הגיעו למסקנה שהם מעוניינים לפרוש כנפיים וללכת להמשיך את תהליך הלימודים שלכם בחול, המאמר הזה במיוחד בשבילכם. אנו נפרוש בפניכם עד כמה שניתן, את הדברים המרכזיים והעיקריים שאתם תצטרכו לקחת עימכם למסע המופלא שאליו אתם מתקרבים. כמובן שיש דברים חיוניים יותר עבור מקצוע אחד מאשר למקצוע אחר, אך בשורה התחתונה הכלים שנציג כאן יהיו יעילים ושימושיים לרוב.

חישוב והערכת סיכויי קבלה

מעטים המקרים הרלוונטיים לפסקה זו, אך אם הפסקה הזו תמנע מעוד סטודנט אחד או שתיים ליפול במקרה שכזה- אנחנו את שלנו עשינו. ישנם לא מעט צעירים שנחשפים לסיפורים כאלה ואחרים- בין אם מחברים, חדשות או מכרים בנוגע למסלולי לימודים שונים. המלצה שלנו- לא להתבסס על אף אחד ולבדוק את הנושא בעצמכם. לכל מוסד לימודי כזה או אחר ישנו אתר אינטרנט שמאפשר לכם להזין את הציונים שיש לכם וכך לבדוק את סיכויי הקבלה שלכם למסלול המבוקש. עשו זאת בעצמכם והימנעו ממבוכה גדולה בעתיד. מוסדות אקדמיים במדינות שונות הינם בעלי דרישות שונות למבחנים ומסמכים, לדוגמא, חלק מהמוסדות האקדמיים יכולים לדרוש מכם קורס IELTS וחלק ידרשו מבחן TOEFL. מה גם שהדרישה יכולה להשתנות משנת לימודים אחת למשנה, ולפיכך מומלץ לא להסתמך על עצות מחברים, אלא לבדוק בעצמכם מול המוסד שאתם עתידים ללמוד בו.

נושא פיננסי

אולי הנושא המרכזי והדומיננטי ביותר שאליו מופנת רוב תשומת הלב של הסטודנט ובצדק. תחת הכותרת נושא פיננסי, נכנסות הוצאות כמו שכר דירה, הוצאות נלוות, שכר לימוד, שכר נסיעה וחזרה למוסד הלימודים ועוד. אנו ממליצים להיערך מבעוד מועד בכל הקשור לנושא הפיננסי- לנסות לגייס ולחסוך כמה שיותר כסף על מנת שיהיה לכם מרווח אוויר לנשימה גדול יותר. מבחינת שכר הדירה, אנו ממליצים שלא יעלה על 4% מסך הכסף שיש לכם טרם היציאה למסע (קרי- תוכלו לחיות שנה שלמה ללא הכנסה, ועדיין יישאר לכם מספיק כסף). בכל הקשור לנושא שכר הלימוד- השתדלו לחפש בכמה שיותר אתרים אופציות למלגות שעשויות להיות רלוונטיות עבורכם ויוכלו לחסוך לכם עוד כמה מאות או במקרה המצוין- אלפי שקלים בשנה.

מי מביניכם שיחליטו שהם עובדים במהלך שנת הלימודים- קחו בחשבון שישנן אוניברסיטאות ומוסדות לימוד שלא מאשרות עבודה בהיקף מלא במהלך הלימודים- לכן קחו זאת בחשבון בכל הקשור לעניין התקציבי שלכם.